Väriä elämään – Sekotekniikat

10.-11.10.2026, 7h+7h
Kaipaatko lisää väriä, luovuutta ja iloa arkeesi? Tule viettämään inspiroiva viikonloppu Hartolaan kauniiseen Itä-Hämeen opistoon, historialliseen ja luonnonläheiseen kartanomiljööseen.
Viikonloppu tarjoaa mahdollisuuden irrottautua hetkeksi arjen rytmistä, hengähtää ja antaa aikaa omalle luovuudelle. Saat pysähtyä tekemisen, värien, aistien ja oman kokemuksesi äärelle ilman kiirettä ja suorittamista.
Tällä kurssilla myös ympäröivä luonto tulee osaksi työskentelyä. Haemme syksyisestä luonnosta värejä, muotoja, tunnelmia ja materiaaleja, joita voimme hyödyntää sekotekniikoissa. Voimme tehdä havaintoja ulkona, kerätä luonnonmateriaaleja ja antaa maiseman, vuodenajan ja aistihavaintojen johdattaa omaa tekemistä. Luonto saa toimia sekä inspiraation lähteenä että hengähdyspaikkana.
Sekotekniikoiksi kutsun eri materiaalien ennakkoluulotonta yhdistelyä – rennosti, luovasti ja ilman turhia sääntöjä. Viikonlopun aikana tutustut muun muassa öljypastelleihin, peiteväreihin ja hehkuviin vesivärimusteisiin sekä siihen, miten erilaisia materiaaleja voi yhdistellä villisti ja vapaasti.
Tekniikoiden opettelua tärkeämpää on oman ilmaisun, luovuuden ja leikkisyyden vapauttaminen. Herättelemme luovuutta esimerkiksi rentoutusharjoituksilla, molemmilla käsillä työskentelemällä sekä muilla innostavilla matalan kynnyksen harjoituksilla. Kokeilemme rennosti, millaisia jälkiä eri materiaaleilla voi jättää ja miten yhdistellä niitä luovasti ja hauskalla tavalla. Työskentelemme sekä ohjattujen tehtävien että vapaamman kuvailmaisun parissa.
Mukana on myös kehollisia harjoitteita ja moniaistista tutkimista. Voimme pysähtyä havainnoimaan värejä, ääniä, materiaaleja, liikettä ja omaa oloa. Annamme tilaa oivalluksille, uteliaisuudelle ja sille, mitä työskentely sinussa herättää.
Työskentelyssä heränneitä ajatuksia kirjoitetaan ylös ja kokemuksia jaetaan ryhmässä keskustellen. Turvallinen ja kannustava ryhmä tarjoaa mahdollisuuden kuulla myös toisten kokemuksia ja huomata, miten monella tavalla luovuus voi tulla näkyväksi.
Kurssilla hyödynnetään monitaiteisia, kehollisia ja taideterapeuttisia menetelmiä. Kurssi ei kuitenkaan ole terapiaa eikä sovellu akuutissa kriisissä oleville.
Kurssi sopii niin vasta-alkajille kuin pidempään harrastaneillekin oman luovuuden herättelyyn turvallisessa ja kannustavassa ilmapiirissä. Viikonlopusta voit saada uusia näkökulmia omaan tekemiseesi, rohkeutta ilmaisuun, iloa väreistä ja materiaaleista sekä ennen kaikkea aikaa itsellesi. Kenties viet mukanasi myös levollisemman olon, uusia oivalluksia sekä vahvemman yhteyden omaan luovuuteesi.
Olet lämpimästi tervetullut mukaan juuri sellaisena kuin olet!
Kurssilla tarvittavat taidetarvikkeet sisältyvät materiaalimaksuun, jonka voi suorittaa opettajalle kurssipäivänä. Materiaalimaksu: 25€
Kurssin ohjaa kuvataiteilija, taidekasvattaja (TaM), taideterapeutti ja Väriä elämään® -kurssien kehittäjä Maarit Myllynen.
AIKA
10.-11.10.2026, 7h+7h
- la ja su klo 10–17
PAIKKA
Itä-Hämeen opisto, Kaikulantie 90, Hartola
KURSSIMAKSU
Kurssimaksu 155 € sisältäen
- opetus ja osa materiaaleista
- lounas kurssipäivinä
Kurssimaksu 217 € sisältäen
- opetus ja osa materiaaleista
- lounas kurssipäivinä
- majoitus Linna-majoituksessa*
*Majoitukseen kuuluu liinavaatteet ja pyyhkeet, käytössä oma suihku ja wc. Majoituksen yhteydessä on pieni keittiötila.
OPETTAJA
Maarit Myllynen, Kuvataiteilija, taidekasvattaja (TaM), taideterapeutti ja Väriä elämään® -kurssien kehittäjä
ILMOITTAUTUMINEN
Viimeistään 27.9.2026
LISÄTIETOA
- kurssit@ihop.fi
- 050 436 7407
Muutokset mahdollisia. Kurssin toteutuminen riippuu osallistujien määrästä.