22.-23.4.2023
Ohjaatko joogaa tai muita liikunnallisia ryhmiä?
Tämä kurssi on erityisesti työssään liikunnallisesti monenlaisia ihmisiä tai joogaa ohjaaville.
Ryhmissä voi olla myös ihmisiä, joiden kokemuksellinen tila kaipaisi erityistä huomiota ohjaajalta.
Kun huomiomme tutkimustuloksia, yllättävän moni meistä on kokenut traumaattisen tilanteen jossain vaiheessa elämää. Nämä tilanteet voivat jättää jälkiä kehoon, vaikka kokemusta ei muistaisi tai yhdistäisi tapahtuneeseen.
Kurssilla perehdytään traumaattisten kokemusten merkityksestä psyykeen ja kehoon, sekä millä tavoin kokemukset voivat näkyä kehossa.
Käydään läpi, mitä ohjaajan olisi hyvä huomioida, ja miten valmistautua tarjoamaan mahdollisimman turvallinen ja positiivinen jooga-kokemus ryhmälle. Tehdään myös jooga-asana-harjoituksia, jotka toteutetaan traumasensitiivisin periaattein.
Jos et ole koulutettu joogan ohjaaja, mutta haluat osallistua kurssille, lähetä kouluttajalle sähköpostia carla@carlaschubert.fi.
AIKA
22.-23.4.2023
PAIKKA
Itä-Hämeen opisto, Kaikulantie 90, Hartola
KURSSIMAKSU
260 €
KOULUTTAJA
Carla Schubert, psykologian tohtori, psykoterapeutti, työnohjaaja
OTA MUKAAN
- Väljät vaatteet
- joogamatto
- pyyhe (niin iso, että sille mahtuu makaamaan)
- villasukat
- joogavyön mielellään (jos sellainen on)
ILMOITTAUTUMINEN
kurssit@ihop.fi viim. 11.4.2023
Muutokset mahdollisia. Kurssin toteutuminen riippuu osallistujien määrästä.